Musaka – recept na vynikajúce grécke národné jedlo
Krémová, šťavnatá a absolútne lahodná…grécka musaka (mousakka) je jedným z najobľúbenejších pokrmov v Grécku, ktorá sa podáva v každej jednej taverne a pripravuje sa v každej domácnosti pri zvláštnych príležitostiach a veľkých rodinných hostinách z dobrého dôvodu!
Podstatu tohto tradičného receptu na grécku musaku možno zhrnúť do troch krokov: príprava mäsovej náplne, príprava bešamelovej omáčky a varenie baklažánu. Každá fáza síce vyžaduje množstvo riadu, no garantujem vám, že výsledok stojí za to!
foto: https://www.mygreekdish.com/recipe/mousakas/
Ingrediencie:
Základ: 6 baklažánov, olej na vyprážanie
Na mäsovú omáčku: 750 g hovädzieho alebo jahňacieho mäsa, 2 červené cibule (nasekané), 2 strúčiky cesnaku (nasekané), 1 plechovka nakrájaných paradajok (400 g), 2 lyžice paradajkového pretlaku, 1 lyžička cukru, 1 pohár červeného vína, štipka morskej soli, čerstvo pomleté čierne korenie, 1 bobkový list, štipka škorice alebo jedna škoricová tyčinka, 1/4 šálky olivového oleja
Na bešamelovú omáčku: 900 ml mlieka, 120 g masla, 120 g múky, štipka muškátového orieška, 2 žĺtky, 100 g Parmigiano-Reggiano alebo Kefalotyri alebo váš obľúbený tvrdý syr, podľa chuti soľ
Príprava:
Začnite prípravou baklažánu. Z baklažánov vyberte stopky a nakrájajte ich na plátky hrubé 1 cm. Osoľte a vložte do cedníku asi na pol hodiny. Opláchnite baklažány veľkým množstvom vody a stlačte ich rukami tak, aby ste z nich vyžmýkali všetku vodu. Osmažte ich na veľkom množstve oleja do zlatista. Vyprážané baklažány položte na papier, aby absorboval olej. (Pre ľahšiu verziu tradičnej gréckej musaky skúste baklažány pokvapkať trochou olivového oleja a namiesto vyprážania ich pečte 20 minút). Po dokončení odstavte.
Rozohrejte veľkú panvicu na stredne vysokú teplotu a pridajte olivový olej. Primiešajte nakrájanú cibuľu a duste ju, kým nezmäkne a nezmení farbu do zlatista. Pridajte mäso. Keď začne hnednúť, pridajte cesnak a paradajkový pretlak a restujte dovtedy, kým cesnak nezačne mäknúť. Zalejte červeným vínom a počkajte, kým sa neodparí alkohol. Pridajte konzervované paradajky, cukor, štipku škorice, 1 bobkový list a štipku soli a korenia. Priveďte k varu, potom stíšte plameň a duste pod pokrievkou asi 30 minút alebo dovtedy, kým sa väčšina štiav neodparí. Po dokončení odstavte.
Na veľkej panvici na miernom ohni rozpustite trochu masla. Postupne pridávajte múku, aby ste vytvorili pastu. Postupne zašľahávajte zohriate mlieko tak, aby vaša omáčka nebola hrudkovitá. Ak by omáčka stále potrebovala zhustnúť, varte ju za stáleho miešania na miernom ohni. Konzistencia by mala pripomínať hustý krém. Panvicu odstavte zo sporáka a vmiešajte do nej vaječné žĺtky, soľ, korenie, štipku muškátového orieška a strúhaný syr. Šľahajte rýchlo, aby sa z vajec nestala omeleta! 🙂 Dochuťte soľou. Vezmite jednu lyžicu bešamelu a rozmiešajte ju v mäsovej omáčke. Bešamelovú omáčku odstavte.
Teraz je čas „poskladať“ musaku. Pre tento recept na musaku budete potrebovať veľký pekáč, cca. 20-30 cm. Spodnú a bočnú časť panvice natrite maslom. Najskôr navrstvite polovicu baklažánov. Na ne rovnomerne nalejte všetku mäsovú omáčku. Pridajte druhú vrstvu baklažánov. Na tie vylejte všetku bešamelovú omáčku a vyhlaďte stierkou. Posypte strúhaným syrom. Predhrejte rúru na 180 – 200 ° C a musaku pečte asi 60 minút alebo kým jej kôrka nezmení farbu na svetlohnedú.
Aj keď to bude naozaj ťažké, počkajte, kým musaka vychladne a na dotyk bude iba teplá, až potom ju nakrájajte na kúsky. Takto zabránite vyliatiu bešamelovej omáčky pri krájaní kúskov. Moussaku podávajte s domácimi hranolkami, osviežujúcim tradičným gréckym šalátom a vychutnajte si ju pri pohári dobrého vína!
Kali orexi 🙂
https://greekcitytimes.com/tag/greek-taverna/
História Musaky:
Moussaka je jedlo s arabskými a tureckými koreňmi. Boli to práve Arabi, ktorí si do Grécka odniesli hlavnú ingredienciu tejto pochúťky – baklažán. Prvé zmienky sa našli v stredovekej arabskej kuchárke Bagdadská kuchárska kniha, v ktorej historik jedla našiel recept predka moussaky, ktorý súvisí s tou dnešnou (prekladanie vrstiev s totožnými ingredienciami aj koreninami, avšak bez bešamelu). V roku 1862 vydal Turabi Efendi Tureckú kuchársku knihu, kde sa nachádza prvý recept na musaku.
V roku 1920, pod osmanskou okupáciou, sa Nikos Tselementes, konštantínopolský a francúzsky vzdelaný grécky kuchár zo Sifnosu, ktorý je známy modernizáciou gréckej kuchyne, rozhodol „vyčistiť“ grécku kuchyňu od akéhokoľvek tureckého vplyvu. K musake pridal francúzsku bešamelovú omáčku v snahe o “poeurópštenie” pokrmu.
Takže musaka, ktorú dnes poznáme, je modernizovaná, európska verzia jedla arabského pôvodu, ktoré sa do Grécka dostalo cez Turecko.
Spomeniete si na to, keď si nabudúce na dovolenke objednáte túto delikatesu, ktorú vám v Grécku naservírujú? 🙂
0 comments on Musaka – recept na vynikajúce grécke národné jedlo